„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim, na lata 2016-2020, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program składa się z 3 priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN. 

Nasza Szkoła będzie prowadzić działania w ramach Priorytetu 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych

Więcej o programie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej...

  

Działania zaplanowane przez szkołę - promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży 

Jednym z ważniejszych zadań w pracy Szkoły i biblioteki w roku szkolnym 2017/2018 było opracowanie wniosku do Gminy Radziejowice o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej, w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

Wniosek opracowała bibliotekarka p. Krystyna Siemiątkowska. W pierwszej części uwzględniono 12 działań, zaplanowanych przez szkołę, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród młodzieży. W drugiej części opisano 8 działań, wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.

Zaplanowane działania zostały ocenione pozytywnie (oceniała komisja powołana przez wojewodę), wniosek został zaakceptowany, a tym samym przyznano naszej Szkole całą sumę, o którą wnioskowaliśmy, tj. 15000,00 zł.

Pieniądze te mogą być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami), a także lektur.
W interesie biblioteki szkolnej jest rozszerzenie oferty o książki spoza kanonu lektur, cieszące się zainteresowaniem uczniów. 

Opis planowanych przez szkołę działań:

   

 

 Spotkania autorskie

  • Spotkanie autorskie z autorką książek dla dzieci i młodzieży - Agnieszką Mielech

facebookpng [300x300]8 marca 2019 r. odbyło spotkanie autorskie ze znaną i lubianą autorką książek dla dzieci i młodzieży Agnieszką Mielech, połączone z Pasowaniem Pierwszoklasistów na Czytelników. W czasie wizyty pisarka przedstawiła prezentację multimedialną o swoich książkach i ich bohaterach, a także krótki film promujący książkę. Atrakcją spotkania były warsztaty, podczas których uczestnicy spotkania wykazali się niezwykłą kreatywnością. Spotkanie z autorką serii o Emi było niezwykle interesujące i na pewno długo zostanie w naszej pamięci.

 

  • Spotkanie z pisarzem bajek - Waldemarem Cichoniem (3 grudnia 2018 r.)

facebookpng [250x250]W poniedzialek 3 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie z Waldemarem Cichoniem autorem serii popularnych książek o kotku Cukierku.

Waldemar Cichoń urodził się 9 marca 1974 roku w Tychach. Jest z dziada pradziada Ślązakiem. Jego wyuczony zawód to politolog.Jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wieloletni dziennikarz śląskiej prasy lokalnej i regionalnej.

W ramach serii o kocie Cukierku powstało jak na razie sześć tomów. Pierwszy z nich, otwierający cykl, „Cukierku, ty łobuzie!” od 2017 roku znajduje się na liście lektur zalecanych do wspólnego i indywidualnego czytania dla dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Inne części to m.in. „Dziękuję ci, Cukierku!”, „Jak się masz, Cukierku?” oraz „Popraw się, Cukierku!”.

  

  • Spotkanie autorskie w GCK Powozownia w Radziejowicach z poetką Agnieszką Frączek  - autorką książek dla najmłodszych popularyzujacych wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisała m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i frazeologizmach (Siano w głowie), wydała także serię książek logopedycznych (Muł mądralaDranie w tranie i Kelner Kornel). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008.

Fraczek [300x200] 


Biblioteka Publiczna w Radziejowicach

 biblioteka_1png [180x142]

www.biblioteka-radziejowice.eu

Katalog on-line

ul. Sienkiewicza 6

96-325 Radziejowice

Tel. (46) 857-71-50

e-mail: gbp.rce@wp.pl

 

Udział szkoły w konkursach i wydarzeniach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Radziejowicach:

  • Narodowe Czytanie 2018
  • Konkurs literacki z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

 

  • Wizyty klas I - VII w bibliotecznym ESCAPE ROOM GBP "W krainie baśni" :)

   facebookpng [250x250]  facebookpng [250x250]  facebookpng [250x250]

img_20180606_110430jpg [200x285]  img_20180606_110246jpg [200x150]

  • Tydzień Bibliotek

 

Udział szkoły w wydarzeniach organizowanych przez GCK Powozownia:

  • Warsztaty muzyczne "Muzyka z różnych zakątków świata"
     
    

  • Warsztaty "Po co nam fotografia" (udział klasy IIB gimnazjanej)
    

  • Warsztaty taneczne "Tańce narodowe"

 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szkoła Podstawowa im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach

Realizacja: Superszkolna.pl

Zaszyfrowany adres tej strony